Zhrnutie lekcie jeseň 2 juniorská skupina. Zhrnutie hodiny v druhej juniorskej skupine „Prišla jeseň. Fáza I: prípravná

Natalia Glukhova
Zhrnutie GCD v druhej juniorskej skupine "Jeseň"

Zhrnutie GCD v druhej juniorskej skupine k tejto téme« Jeseň»

Cieľ: zhrnúť vedomosti detí o jeseň a jesenné javy

Úlohy:

Rozšírte pochopenie sezóny pre deti - jeseň,

Rozšírte nápady na prípravu zvierat na zimu,

Obohaťte svoju slovnú zásobu;

Pestovať úctu k prírode;

Zvýšiť záujem o poznávanie sveta okolo seba;

Pestovať schopnosť počúvať literárne slovo.

Pohyb GCD:

Pedagóg: Chalani, poviem vám príbeh.

Na veľkom dube medzi mohutnými konármi žil Zheludenok. Nie žaluď, ale trochu Žaluď. Bol taký malý a zelený. A Zheludenok mal klobúk, taký malý a zelený ako on sám. Zheludenok tento klobúk nikdy nezložil, ani vo dne, ani v noci. Mal ju veľmi rád. Páčil sa mi hlavne tenký chvost na temene hlavy, ktorý bol pripevnený k dubovej vetvičke.

Žalúdok mal veľmi rád Slnko. Ráno ho zobudilo svojimi jemnými lúčmi a lúče šteklili Zheludenke po stranách. Lúče sfarbili jeho bočné strany - zo zelenej sa zmenili na zlaté.

Žalúdok Rain Cloud veľmi miloval. Teplé jemné kvapky ho umývali od hlavy po päty.

Žalúdok bol tiež priateľom teplého nežného letného vánku. Vánok veselo pohupoval Zheludenoka na tenkom chvoste na čiapke.

Raz prišla na návštevu Zheludenok malá Belochka. A videl, že veverička má aj chvost, ale taký krásny, nadýchaný.

Pedagóg: Rôzne zvieratá majú rôzne chvosty. Poďme po chvosty pre zvieratá, chlapi.

Hra „Where's Whose Tail“.

Pedagóg: Žalúdok a veverička sa zahrali a nevšimli si, ako sa k nim priblížil starý Ježek. Starý ježko im poradil, aby sa lepšie pripravili na zimu. Žalúdok a veverička nevedeli, ako sa pripraviť na zimu.

Pedagóg: Chalani, povedzme im o tom niečo.

Hra „Kto sa má pripraviť na zimu“.

Pedagóg: A zrazu z ničoho nič priletel vietor - nahnevaný, nepriateľský, drsný, jeseň... Vietor trhal lístie zo stromov a hádzal ich na zem. A z ničoho nič - letel chladný, pichľavý, padať dážď... Slnko zahaľovali tmavé mraky. Spev vtákov nie je počuť. Všade naokolo boli mokré holé stromy a kríky.

Pedagóg: Čo sa stalo v prírode?

Hra „Znamenia jeseň» .

Pedagóg: Vietor rozhýbal vetvy a odtrhol posledné lístie. Vietor zachytil Zheludenoka žltým listom a zhodil ho na zem. Žalúdok sa skotúľal do hlinenej diery. Zhora ho opatrne zakrýval žltý list. Žalúdok sa stal teplým, mäkkým a pohodlným. A sladko zaspal, aby sa na jar zobudil s dubovým klíčkom.

Súvisiace publikácie:

Syntéza integrovanej hodiny v druhej juniorskej skupine „Viacfarebná jeseň“ Pedagóg Kartashova Nadežda Alexandrovna. Účel: Upevniť predstavy o jeseni, o znameniach a znakoch jesene. Ciele: starostlivo vyučovať.

Obsah softvéru. Ciele: 1. Oboznámiť deti s charakteristickými črtami jesene. Naučte sa na jeseň vidieť krásy prírody. 2. Rozvíjať.

Účel: Vytvoriť schopnosť vytvárať skupiny podobných objektov. Úlohy: Rozvíjať úlohy: -stimulovať rozvoj schopností myslenia.

Integrácia vzdelávacích oblastí: "Kognitívny rozvoj", "Sociálny a komunikačný rozvoj", "Umelecký a estetický rozvoj",.

Zhrnutie GCD v druhej juniorskej skupine na tému: „Cestovanie do jarného lesa“ Vzdelávacia oblasť: „Poznávanie“. Integrácia vzdelávacích.

Abstrakt GCD pre senzorický vývoj v druhej juniorskej skupine "jeseň" Ciele: opraviť základné farby spektra, názov geometrických tvarov; rozvíjať pôsobenie vzťahu geometrických útvarov k norme;

Synopsa environmentálnej výchovy v druhej juniorskej skupine „Prišla jeseň k nám“ Metódy a techniky: konverzácia, hra, umelecké slovo, otázky, odpovede, ohľaduplnosť, analýza. Práce so slovnou zásobou: jeseň, farebné, maľované.

Pripravila vychovávateľka: Kim E. T Mestská rozpočtová predškolská zariadenia vzdelávacia inštitúcia materská škola kombinovaný typ №16 „Lietadlo“ obec

Lyuberetskiy mestská časť Moskovský región Rusko, Moskovský región, mestská časť Lyubertsy, mestské osídlenie Lyubertsy, 2017

Cieľ:

Uskutočnite rozhovor o jeseni. Naučte deti odpovedať na otázky k danej téme pomocou prídavných mien. Rozvíjať pozornosť.

Úlohy:

  1. Upevnite vedomosti detí o úžasnom období roka „Jeseň“
  2. Naučte deti vidieť výrazné znaky a zmeny v prírode.
  3. Upevnite si znalosti o farbách (žltá, červená, oranžová, zelená).
  4. Rozvíjajte všeobecné a jemné motorické schopnosti
  5. Podporovať záujem a úctu k prírode

Integrácia vzdelávacích oblastí:

  1. Kognitívny vývoj
  2. Vývoj reči
  3. Umelecká a estetická tvorivosť
  4. Tvorba elementárnych matematických zobrazení

Vybavenie:

Obraz zobrazujúci jeseň, farebné listy farebného papiera, lepidlo, štetce, strom nakreslený vo formáte A3, magnetofón, košík jabĺk.

Priebeh hodiny

Úvodná časť. Zdravím (deti sa hrajú na koberci, vstupujú hostia)

Pedagóg: Ahoj deti! Pozdravme našich hostí, pretože takto prajeme všetkým, aby boli zdraví!

Deti: Dobrý deň!

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu
Som váš priateľ a vy ste môj priateľ!
Spojme ruky
A usmejme sa na seba!

Pedagóg: Chlapi, pozrite sa z okna, aké je vonku krásne! Všimli ste si, koľko krásnych stromov a kríkov, rôznych listov s neobvyklou farbou! Povedzte mi, deti, aké zmeny nastali v prírode na jeseň?

Deti: Listy na stromoch žltli a opadali.

Pedagóg: V noci, keď ešte spíme, chodí po svete čarodejnica. Prechádza sa po lese, všetko oblieka do poľa. Všetko naokolo sa stáva krásnym, lesy stoja v zlate. Kto dal toto krásne oblečenie do prírody? Kto to tak maľoval?

Deti: jeseň

Hlavná časť

Zaklopať na dvere

Jesenné zlato: Ahoj chlapci. Spoznávaš ma?

Deti: Áno, jeseň

Jeseň: Pozývam vás na prechádzku po lúke (zaznie tichá melódia)

Pedagóg: upozorňuje na miesto, kde leží lístie, zoberme chlapcom po dva listy a predstavme si, akoby sme boli stromy. Zdvihnuté lístie, vietor silno fúka (mávame listami nad našimi hlavami).

Učiteľ volá deti konkrétnou farbou letáku

Deti s pomocou učiteľa začnú lepiť farebné listy na papier Whatman, ktorý vopred pripravil učiteľ, vyobrazenú stonku stromu.

Pedagóg - Pozri sa, čo máme?

Deti: Jesenný strom.

Pedagóg: A na jeseň, akej farby sú listy?

Deti: červená, žltá, oranžová, zelená.

Pedagóg: Výborne, chlapci, sme krásny strom hotovo, prsty máme unavené, poďme sa trochu hrať?

Prstová hra

Dievčatko Zinochka má v košíku zeleninu

(deti robia ruky „Košík“ )

Tu je cuketa s bruškami,
Položil som to na bok
Korenie a mrkva,
Šikovne som to položil

Paradajka a uhorka. (Ohnite prsty, počnúc malým.)

Naša Zina - dobre! (Ukazuje sa palec)

Jeseň: Chalani, čo robíte. Dal si mi dobrá nálada, a dám ti maškrtu. Bavíte sa toľko, ale musím sa vrátiť späť do lesa.

Jeseň: Zbohom!

Pedagóg: Zhrnutie lekcie

Irina Trifonová
Zhrnutie hodiny v druhej juniorskej skupine „Prišla jeseň“

Zhrnutie hodiny v druhej juniorskej skupine

„Prišiel pád“.

Ciele: Upevniť predstavy detí o jeseni, jej znameniach. Rozvíjajte súvislú reč, pozorovanie, jemnú a všeobecnú motoriku. Pochopte význam hádaniek a nájdite odpovede. Rozšírte a aktivujte slovník k danej téme. Upevnite si vedomosti o častiach stromu. Pestovať úctivý a starostlivý prístup k prírode a svetu okolo nás.

Výbava: hrací zajačik, flannelegraf, maketa stromu, časti stromu pre flannelegraf, predmetové obrázky na tému „Jeseň“, rezané obrázky so stromami, obálka s hádankami.

Prípravné práce:

Pozorovania v prírode;

Čítanie básní o jeseni;

Skúmanie obrazov a ilustrácií o jeseni;

Tuším hádanky.

Priebeh hodiny:

Pedagóg: Chlapi, išiel som včera na prechádzku do parku, nespoznal som ho. Ako sa zmenil park? Prečo som ho nespoznal? Čo sa stalo s listami na stromoch? (zožltla a rozpadla sa).

Pedagóg: Chlapi, teraz vám prečítam báseň a pochopíte, ktorému ročnému obdobiu bude naša hodina venovaná.

Jeseň po cestičke

Namočil som si nohy do kaluží.

Prší

A nie je tam žiadna medzera

Leto sa niekde stratilo.

Jesenné prechádzky, jesenné prechádzky,

Vietor zhodil lístie z javoru.

Pod nohami je nový koberec,

Žlto-ružový javor.

(V. Avdienko)

Pedagóg: Aká sezóna teraz prišla?

Deti: jeseň.

Pedagóg: Máte pravdu, jeseň. Akú máte náladu, keď hovoríte o jeseni? (Smutné,).

Môžete povedať - jesenná nálada? A čo je slnko na jeseň? (Jeseň). A aké kaluže na jeseň? (Jeseň). A čo je obloha na jeseň? (Mraky, stromy, tráva, dážď, deň).

Vonkajšia hra „Zlatá jeseň“.

Jeseň, jeseň zlatá! (deti chodia v kruhu a držia sa za ruky)

Príďte na jeseň s úrodou,

S úrodou, s radosťou (choďte na druhú stranu)

S veľkou milosťou:

S bielizňou vysoko (zastavte, zdvihnite ruky, postavte sa na prsty, nadýchnite sa)

S hlbokým koreňom (drep, spodné časti paží, výdych)

S bohatým chlebom. (držanie sa za ruky, beh v kruhu).

Pedagóg: Poďme si povedať, čo sa stane na jeseň. Začnite svoju odpoveď slovom „jeseň“.

Na jeseň nesvieti slnko tak jasne ako v lete.

Na jeseň listy žltnú a drobia sa.

Na jeseň často prší.

Vtáky odlietajú na jeseň.

Zber na jeseň.

Na jeseň je v lese veľa húb.

Na jeseň divé zvieratá zimujú.

Na jeseň divé zvieratá menia farbu svojich kožuchov.

Pedagóg: Chlapi, niekto nám klope na dvere. Pozri - je to zajačik. Doniesol nám balíček. Poďme to otvoriť a uvidíme, čo je v nich? (Učiteľ vytiahne model stromu). Pozri, strom má kmeň, vetvy, listy a koreň, ktorý je v zemi. Rozložme spolu strom na flanegrafe (deti na flanegrafe rozložia strom).

Pedagóg: Chlapci, vidím, že v balíčku je ešte obálka. Pozrime sa, čo je v ňom? (Učiteľ vytiahne hárok hádaniek). Chlapi, to sú hádanky - hádanky o jeseni. Poďme vyriešiť tieto hádanky:

Polia sú prázdne

Zem sa namočí

Dážď leje.

Kedy sa to stane?

Prišla k nám jeseň

A priniesol so sebou.

Čo? Povedzte náhodne!

No samozrejme.

(padanie listov)

Mokré pole, les a lúka,

Mesto, domov a všetko okolo!

Je vodcom oblakov a oblakov,

Poznáš to.

Chlad ich tak desí

Odlietajú do teplých krajín

Nemôžem spievať, baviť sa

Kto sa zhromaždil v stádach?

Nasleduje august

Tancuje dokola s padajúcimi listami

A je bohatý na úrodu,

Poznáme ho, samozrejme!

(September)

Naša kráľovná, jeseň,

Unisono sa vás opýtame:

Otvorte svoje tajomstvo deťom

Kto je tvoj druhý sluha?

(Október)

Kto nás nenechá zahriať,

Desí nás prvý sneh?

Kto na nás volá chlad,

Vieš? Samozrejme áno!

Nie je slnko, na oblohe sú mraky,

Vietor je škodlivý a pichľavý,

Fúka takto, niet spásy!

Čo? Dajte odpoveď!

(neskoro na jeseň)

Slnko nás už neohrieva

Sneh fúka!

Vánok fúkal do kaluže

A spútal ju.

Dážď a kaša, blato a vietor

Jeseň, za všetko môžeš ty!

Človek mrzne, mrzne,

Padol prvý biely.

Telesná výchova „Odíde“.

Jesenné lístie sa potichu krúti

Listy nám pokojne ležia pod nohami.

A pod nohami šuštím, šuštím,

Akoby sa chceli znova točiť.

N. Niščeva

(Deti sa krútia s rukami vystretými do strán.

Drep dolu.

Pohyby ruky vľavo a vpravo. Točenie opäť po špičkách).

Didaktická hra „Zhromaždite strom“.

Učiteľka dá každému dieťaťu obálku s vyrezaným obrázkom. Deti rozložia svoj strom. Potom sa učiteľ pýta každého dieťaťa, aký strom dostal.

Pedagóg: Chlapi, povedali ste jesenné znamenia, ukázali, ako strom rastie, pamätali si mená stromov, zbierali obrázky. Si skvelý!

Zhrnutie lekcie:

Čo sme dnes robili?

Čo sa ti najviac páčilo?

Victoria Kiryukhina
Projekt v druhej juniorskej skupine „Jeseň“

Téma projektu: „Jeseň“

Veková skupina: deti od 3 do 4 rokov

Problém.

S rozvojom informačných technológií a v podmienkach zvýšenej zamestnanosti rodičov sú deti obmedzené v komunikácii s prírodou a spoločnosťou a majú zlé predstavy o prírodnom svete, o procesoch, ktoré prebiehajú v určitých ročných obdobiach, čo výrazne skresľuje obraz sveta okolo nich.

Relevantnosť

Závažnosť problému človeka a prírody je spôsobená skutočným problémom životného prostredia. Ekologický problém je zmena prírodného prostredia v dôsledku antropogénneho vplyvu resp prírodné katastrofyčo vedie k narušeniu štruktúry a fungovania prírody. Človek svojou činnosťou, rastom priemyselnej výroby, využívaním vytvára významné nebezpečenstvo pre prírodu prírodné zdroje bez zohľadnenia ekologických a biologických zákonov.

Moderné problémy medziľudských vzťahov prostredie možno vyriešiť iba za podmienky formovania ich environmentálnej gramotnosti a kultúry, pochopenia potreby implementácie princípov trvalo udržateľného rozvoja. Komunikácia s prírodou, poznanie jej tajomstiev človeka zušľachťuje, robí ho citlivejším. Čím viac sa o prírode dozvedáme, tým viac ju začneme milovať. Podporovať opatrný a starostlivý prístup k živej a neživej prírode je možné, keď majú deti o nich aspoň základné vedomosti, zvládnu jednoduché metódy pestovania rastlín, starajú sa o zvieratá, pozorujú prírodu, vidia jej krásu.

Tento projekt umožňuje v podmienkach výchovno-vzdelávacieho procesu predškolskej vzdelávacej inštitúcie rozširovať, prehlbovať, systematizovať a tvorivo aplikovať vedomosti detí o sezónnych zmenách v prírode.

Typ projektu: kognitívne - hravé, tvorivé.

Účastníci projektu: vychovávateľ, deti druhej mladšej skupiny, rodičia.

Podmienky implementácie: strednodobé.

Cieľ projektu: oboznamovanie detí s prírodou vo všetkých jej prejavoch v jesennom období, so zmenami v živej a neživej prírode, zvýraznenie charakteristické rysy jesenné obdobie z iných ročných období, ako aj prispieť k tvorivému prejavu detí v produktívnych činnostiach.

Úlohy:

Vzdelávacie.

Rozšírenie vedomostí detí o znameniach jesene;

Formovanie schopnosti odrážať náladu jesene v tvorivých dielach;

Rozšíriť porozumenie sezónnym zmenám v prírode;

Prehĺbiť vedomosti detí o živote vtákov a zvierat na jeseň;

Rozvoj.

Rozvíjať umelecký vkus, estetickú citlivosť a tvorivosť detí;

Rozvinúť a obohatiť slovnú zásobu k téme projektu, monológu a dialogickému prejavu.

Rozvíjať kognitívne aktivity.

Vzdelávacie.

Podporujte túžbu dozvedieť sa viac o vlastnostiach prírody.

Pestovať úctu k prírode;

Podporujte tvrdú prácu.

Hypotéza vzdelávacieho projektu:

Projekt vám pomôže hlbšie študovať a jasnejšie spoznávať hlavné znaky jesene a doplniť si tak svoje vedomosti o pôvodnej prírode. Deti sa naučia vážiť si a chrániť prírodu. Zlepšiť vzťah medzi dospelými a deťmi, deťmi medzi sebou v procese vykonávania kolektívnej práce.

Metódy projektu:

Vizuálne: pozorovania, exkurzie, fotografie, maľby, knihy atď.

Slovné: Konverzácia, čítanie beletria

Výskum: hľadanie materiálov, výrobné činnosti

Hra: Hry na hrdinov, didaktické hry, športové hry

Záverečná udalosť: výroba sezónneho stromu.

Fázy implementácie projektu

Fáza I: prípravná

1. Vypracovanie modelu komplexného tematického plánovania na tému projektu.

2. Príprava podkladov na realizáciu projektu:

Výber metodickej, populárno-vedeckej, referenčnej a beletristickej literatúry, ilustračného materiálu, manuálov, hier na túto tému, výroby manuálov;

Príprava podkladov pre výrobné činnosti;

Výber materiálov, modelov, hračiek, atribútov na hranie, kognitívnych činností.

3. Povedomie rodičov o nadchádzajúcich aktivitách:

Registrácia presunu priečinkov, umiestnenie informácií o predmete projektu;

Diskusia s deťmi:

V čom sa jeseň líši od ostatných ročných období? Aké zmeny sa s príchodom jesene dejú na rastlinách a živočíchoch?

Fáza II: hlavná

Realizácia projektu.

Vzdelávacia oblasť „komunikácia“

„Kedy prichádza jeseň?

„Rastliny na jeseň“.

„Sťahovavé vtáky“.

"Život zvierat s nástupom jesene."

„Ako rozlíšiť jeseň?

„Jesenné kvety“.

„Jesenné prázdniny“.

Vypracovanie príbehov o období jesene v roku. Prísť s rozprávkami o jeseni.

Rečové hry:

„Rôzne otázky“ (Čo rastie na konári? Kde rastú konáre? Kto žije na strome atď.) „Jeden a veľa“ (dážď - dažde, hniezdo - hniezda, cencúľ - cencúľ, list - lístie, hmyz - hmyz , strom - stromy atď.)

Vzdelávacia oblasť „poznávanie“

Skúmanie obrázkov:

Alexej Savrasov. „Maľba. Jeseň “, Victoria Belova. „Jeseň“, I. Brodský. „Neskorá jeseň“, I. Shishkin. „Zlatá jeseň“, Isaac Levitan. „Zlatá jeseň“.

Skúmanie obrázkov, ilustrácií, fotografií na jeseň.

Oboznámenie sa s fotografiami života zvierat a rastlín v jesennom období.

Exkurzie po materskej škole s cieľom identifikovať príznaky jesene.

Experimenty:

Zmrazená voda (zmrazenie zafarbenej vody).

Experimentujte s listami.

(Účel: ukázať, akú farbu budú mať listy bez chlorofylu.

Materiál: listy, téglik, lekársky lieh, filter, igelitové vrecko.

Skúsenosti s pokrokom:

Dajte dieťaťu roztrhnúť listy do nádoby. Naplňte alkoholom. Pamätajte na listy, aby sa alkohol zazelenal. Zakryjeme taškou, všetko vložíme do misky s horúca voda... Počkáme 1 hodinu, niekedy môžete v tomto čase otvoriť nádobu, rozdrviť listy, aby získali viac farby.

Vložte filter do nádoby tak, aby absorboval alkohol. Potom, keď sa alkohol vstrebá, necháme filter asi hodinu sušiť. A uvidíte, aké farby zostanú.)

Formovanie holistického obrazu sveta.

Pozorovania počas prechádzky:

Mrazené kaluže;

Skúmanie listov javora, horského popola, brezy;

Monitorovanie stavu počasia; za oblohou; slnko a pod.

Pozorovanie kvetov (astra, nechtíky, georgíny, snapdragóny).

Pozorovanie vtákov;

Pozorovanie hmyzu;

Jesenné oblečenie;

Čítanie beletrie:

A. Puškin "Nudný čas! Kúzlo očí",

„Už obloha, jeseň dýchala“

F. Tyutchev „Je tu pôvodná jeseň“

N. A. Nekrasov "Nekomprimovaný pás", "Slávna jeseň"

S. Yesenin "Polia sú stlačené. Háje sú ciele"

M. Yu. Lermontov „Je to osamelý na divokom severe“

A. N. Pleshcheev „Prišla jeseň, kvety vyschli“

A. Maikov „Kryje zlatý list“

A. A. Fet „Lastovičky sú preč“

A. K. Tolstoj „Jeseň kropí celú našu chudobnú záhradu“, „Jeseň“

I. Bunin "Lesná húština"

Škôlka: Obliekaj kamoša,

Padanie listov, padanie listov,

Jeseň, jeseň - opad listov

Povieme to dieťaťu

Letí list

Jeseň, jeseň sa neponáhľajte

Gu-gu-gu, gu-gu-gu,

Vtáky poletia na juh

Ľudové znamenia o jeseni.

Zapamätanie si veršov o jeseni:

V. Berestov "Október"

I. Vinokurov "Jeseň"

A. Erikeev „Prišla jeseň.“

Umelecká tvorba:

Kresba:

„Jesenný list“

„Strom na jeseň“

Prihláška:

„Jablká na tanieri“

"Jesenné lístie"

„Káčer“

"Huba"

„Jablká“

„Bullfinch“

Papierová konštrukcia: „Vták“, „Lode“

Práca.

V kúte prírody:

Polievanie kvetov;

Uvoľnite zem.

Poloha na:

Roztrháme sušené kvety;

Izolujeme korene stromov;

Čistenie listov.

Socializácia.

Didaktické hry:

„Kedy sa to stane?“, „Čí stopa?“, „Aký druh vtáka?“, „Pomenujte rastlinu“, „Uhádnite zviera“.

Hra na hrdinov:

„At the dacha“, „Shop“.

Telesná výchova.

Hry vonku:

Chyťte vtáka za behu.

Deti nosia čiapky s obrázkami vtákov na hlavách. Hovorí sa text adresovaný pasci (úvodnej):

Sme malé vtáky

Veľmi radi lietame na oblohe

Skúste nás dobehnúť.

Pasca (jazda) dobehne vtáky. Každý, koho sa to týka, je vyradený z hry.

Jesenné lístie.

V hre sú 3 ľudia. Javor, breza, horský popol (všetky v rovnakom množstve) sú roztrúsené po hale. Deti dostanú vedro alebo kôš. Na signál jeden zbiera iba javor, druhý - jaseň horský a tretí - breza. Vyhráva ten, kto úlohu dokončí rýchlejšie.

Zbierajte huby.

Na podlahe sú rozložené papierové huby. Na príkaz ich deti začnú zbierať. Kto je väčší?

Sedavé hry:

1,2,3 - pomenujte znamenia jesene.

Deti sú postavené do kruhu, učiteľ stojí v strede kruhu, hodí každému dieťaťu loptu ( rôzne cesty) - dieťa hodí loptu späť a pomenuje znamenie jesene, napríklad dážď.

Cvičenie vrhaním a chytaním lopty.

Upevniť známky jesene.

Hudba.

Okrúhle tanečné hry: Prišla k nám jeseň

Učenie piesní o jeseni.

Počúvanie hudby.

Zdravie a bezpečnosť.

Prstové hry.

Prstová hra „Jeseň“, „Zbieranie lístia“, „Išli sme sa prejsť“, „Jeseň sa prechádza v našom parku“ atď.

Dýchacie cvičenia:

Listy šuštia

Ponúkame prúžky tenkého farebného papiera, narezané vo forme listov a pripevnené k "vetve". Na signál „fúkal vánok“ dieťa jemne fúka na lístie, aby sa vychyľovalo a šuchotalo.

„Nebezpečné rastliny“;

"Jedovaté huby";

„Nebezpečné cencúle“;

„Jedovaté bobule“.

„Tenký ľad“

Interakcia s rodičmi: zbierka ilustrácií, obrázkov, fotografií, výber materiálu pre sezónny strom.

Organizácia zberu prírodného materiálu s deťmi;

Fáza III: Konečná

Povedomie rodičov o výsledkoch projektu prostredníctvom produktívnych aktivít detí;

Prezentácia sezónneho stromu;

Vypracovanie správy o vykonanej práci;

Závery a výkonnosť

Vďaka tomuto projektu deti získali nové vedomosti, rozšírili si obzor a predstavy o svete okolo seba. Pochopili sme, že musíme milovať a chrániť prírodu a nie ju ničiť. Konsolidované vedomosti o sezóne - jeseň. Rodičia sa začali zaujímať o výsledky a produkty projektu.

Uvádzam zhrnutie podskupinovej lekcie logopédie v druhej juniorskej skupine na tému „Jeseň“. Hodina je zameraná na rozvoj rečovej sféry a duševných procesov (vizuálne vnímanie).

Zhrnutie hodiny bude zaujímavé pre logopédov, pedagógov hromadných a špeciálnych materských škôl.

Hodina podskupiny logopédia v druhej mladšej skupine.

Téma: „Jeseň, stromy“, 1 hodina k téme.

Účel: obohatenie poznatkov o tejto téme.

Vzdelanie:

  • obohatiť a objasniť slovnú zásobu k tejto téme,
  • oboznámiť sa so znakmi jesene,
  • opraviť názvy farieb.

Nápravné a vývojové:

  • rozvíjať všeobecné motorické schopnosti,
  • naučiť sa používať prívlastkové adjektíva,
  • obohatiť slovný slovník,
  • vyvinúť nasmerovaný prúd vzduchu,
  • rozvíjať vizuálne vnímanie.

Vzdelanie:

  • vzbudiť záujem o hodinu,
  • pestovať úctu k prírode.

Výbava: listy z farebného papiera (červený, žltý, zelený), 2 rezané maľby, maľba predmetu „jeseň“, hrdina Lesovichok, obrázky predmetu (breza, javor)

Rečový materiál: javor, breza, javor, breza, odpadávať, šliapať, zožltnúť, viacfarebne, chladno.

Priebeh hodiny:

Organizácia času.

Ahojte chlapci Moje meno je ... Postavte sa do kruhu. Pozri sa na mňa. Počujete chlapi, kto šumí? Toto je Lesovichok!

Naučiť sa novú tému.

Choďte vlakom k oknu.

Povedz mi, aké je ročné obdobie? - Jeseň. Ako si uhádol?

Vtáky odleteli, pretože prišla jeseň.

Vonku sú kaluže, pretože sa spustil dážď.

Ľudia sa začali obliekať, pretože sa ochladilo.

Začal padať list. Zo stromov začali padať lístie.

V lese začali rásť huby. Je vonku jeseň? Prečo?

Pozrime sa z okna a hovorme o tom, čo tam vidíme. Je dnes slnečno alebo daždivo? Solárne. Skutočne, slnečno. Keď ste chodili do škôlky, bola vám zima?

Teraz sa pozrite na tento obrázok, je tu rovnaká jeseň? Prečo?

Fyzická minúta.

Kvapka časov (skákanie po prstoch, ruky za opaskom)
Pokles dva (skoky na prsty, ruky na opasku)
Spočiatku veľmi pomaly. (4 skoky na prstoch, ruky na páse)
A potom, potom, potom (8 skokov na prsty, ruky na páse)
Všetko behanie, behanie, behanie.
Otvorili sme dáždniky (roztiahli sme ruky do strán)
Chránili sa pred dažďom. (založte ruky nad hlavu do polkruhu)

Chlapci, Lesovichok vám chce ukázať obrázky.

Logopéd ukazuje obrázok brezy.

Čo je to za strom? (Breza). Ako sa volá breza? (breza)

Čo je to za strom? (Javor). Ako sa volajú javorové listy? (Javor)

Na javori je už veľa žltých listov. Prečo?

Prišla jeseň.

Správny. Prišla jeseň a lístie na stromoch začalo žltnúť a červeno. Padanie listov sa začne čoskoro. Zafúkal vánok a do nášho okna vleteli lístie. Vidíte, akej farby sú?

Logopéd rozdá kúsok papiera všetkým.

Nechajte nás zmeniť sa na vánok a sfúknite listy z vašej dlane bez toho, aby ste nadýchli líca.

Fyzická minúta.

Veje nám vietor do tváre
A zatrasie stromom.
Vánok je tichší, tichší
Stromy sú stále vyššie, vyššie
Vánok úplne stíchol -
A budeme hrať všetci!

Pokračovanie etapy štúdia nového materiálu.

Chlapci, vietor fúkal tak silno, že obrázky boli rozptýlené. Pozbierajme ich.

Logopéd podáva každému z detí časť celkového obrazu.

Zhrnutie výsledkov lekcie.

Čo sa ti dnes páčilo?

Chvála za každé dieťa.

Makarova Anastasia Sergeevna,
učiteľ-logopéd na súkromnej škole. M.V. Lomonosov,
Nižnij Novgorod